הורים יקרים,

אנו שמחים להזמינכם ליום פתוח והרשמה בביה"ס האנתרופוסופי "בראשית...

22/1/2017
 

חזון

האנתרופוסופיה, מדע הרוח, היא תורה שכתב רודולף שטיינר בסוף המאה ה־19 באוסטריה. שיטת וולדורף, שיטת החינוך הנגזרת מתורה זו (ע"ש בית הספר הראשון שיישם את השיטה), רואה את עיקר מטרתו של החינוך בפיתוח ההרמוני והשלם של גופו, נפשו ורוחו של הילד וביצירת הבסיס הרחב ביותר להתפתחותו החופשית והעצמאית ולהשתלבותו היוצרת בעולם. הגישה הכוללת לילד, תכניות הלימודים, המתודות ודרכי הלימוד, האווירה הלימודית, סביבת הלימוד וכל שאר האלמנטים של חיי בית הספר – מכוונת לתת תשובה לשלבי ההתפתחות השונים בהם נמצא הילד, תוך התאמת החינוך לשלבים אלה.

  הילד אוגר בבית הספר כוחות פיזיים ונפשיים שיעזרו לו להתמודד בבגרותו עם החיים האמיתיים, אז יהיה שלם וחופשי להשיג את מטרותיו.  שיטת וולדורף רואה את הילד, בראש ובראשונה, כיישות מתפתחת, ואת הילדות כפרק זמן משמעותי ובעל ערך. בשל כך, שואפת דרך חינוכית זו לשמור על הילדות, בין היתר, באמצעות מתן כבוד רב למשחק החופשי. השאיפה בחינוך אנתרופוסופי הינה ללימוד מתוך חוויה - סיפורים, שירים, דיקלומים, תנועה, עשייה ושילוב אומנויות בכל מקצוע. תוכנית הליבה של מערכת השעות בחינוך האנתרופוסופי מאושרת על-ידי משרד החינוך. בכיתה א' אנתרופוסופית לומדים, למשל, אנגלית, ערבית, ראשית קריאה, חשבון, מלאכה, מוסיקה והתעמלות. התלמידים לומדים שיעור ראשי, בתקופות: ארבעה שבועות מוקדשים לחשבון, ארבעה לתורה וכיו"ב. הנושאים מועברים לא רק באמצעות כתיבה במחברת, אלא גם בריקוד, שיר, פיסול וציור.   יש לציין, כי שיטת החינוך רואה חשיבות רבה בהתאמת משנתו החינוכית של שטיינר לחברה, התרבות והמסורת בישראל.

חינוך אנתרופוסופי מתבסס על ערכים הומניים ועל יחסי כבוד והערכה הדדיים בין המורה לתלמיד, מה שמאפשר את התנהלות השיעורים באוירה נעימה וללא התעסקות מתמדת בבעיות משמעת.

בדרכו הייחודית, מציע חינוך אנתרופוסופי אלטרנטיבה לשורה של תופעות המאפיינות את זמננו, כגון: תרבות הצריכה, התחרותיות וההישגיות, הפעלת מכבש לחצים על ילדים כבר מקטנות, בעיות האלימות, התבגרותם המוקדמת של ילדים, השעמום וחוסר היכולת להתמיד במשימות ותהליכים הדורשים פעולה עקבית על-פני זמן.

כיום פועלים כ-1,000 בתי ספר ואלפי גנים אנתרופוסופים בכ- 50 מדינות. גם בישראל הכה החינוך האנתרופוסופי גלים והוא נמצא בצמיחה גדולה ומתמדת. הביקוש למסגרות חינוכיות ברוח זו גדל והולך; ההיצע אינו מצליח להדביק את הביקוש; ורשימות ההמתנה ארוכות. כיום פועלים בישראל 138 גנים, 14 בתי ספר יסודיים, ו- 4 בתי ספר תיכונים. בנוסף, פועלים חמישה מסלולים להכשרת מורים ברוח האנתרופוסופיה.

 

מורה נבוכים להורים המתעניינים בחינוך האנתרופוסופי/יפתח שילוני

למה החלטתי לשלוח את בני לבית הספר האנתרופוסופי בק. אונו/מירב שיינס