הורים יקרים,

אנו שמחים להזמינכם ליום פתוח והרשמה בביה"ס האנתרופוסופי "בראשית...

22/1/2017
 

תכנית הלימודים

בקרית אונו פועל החל משנת 2010 בית הספר "בראשית". לכל כיתה מחנך המלווה אותה מספר שנים.  המחנך אחראי על התפתחותו הרגשית, הפסיכולוגית, המוטורית והחברתית של הילד, בהקשר האישי והכיתתי. התפתחות זו מושגת באמצעות מגוון פעילויות קבועות כגון הליכה ב"מסלול בוקר" הממריץ את האנרגיות ומפתחת את יציבות הגוף ואיזונו; ימי פעילות קבועים בטבע; וכן פעילויות הייחודיות לתקופות בשנה ובחיי הילד. השנה הלימודית מחולקת לתקופות (למשל: תקופת רישום צורות, תקופת חשבון ותקופת אותיות/כתיבה). הילדים יוצרים בעצמם את ספר הלימוד שלהם, בהנחית המחנך.  בכיתות הגבוהות יותר ניתן למצוא תקופות כגון אופטיקה, גיאומטריה, אקוסטיקה וכן התמקדות בתקופות היסטוריות שונות.

חינוך אנתרופוסופי הוא חינוך הוליסטי ולכן התהליך החינוכי מתייחס כל העת לגוף, לנפש המתפתחת ולרוח של התלמידים.

לימודי שפות- יכולת להבין ולתקשר בשפה זרה, עידוד ופיתוח גישה חיובית כלפי אנשים מתרבויות שונות בעלי שפה אחרת. זאת מתוך הכיוון הכללי של הבנת האדם ופיתוח אמפתיה לראיית עולם שונה משלנו. התלמידים בחינוך האנתרופוסופי לומדים שתי שפות זרות (בישראל נקבעו אנגלית וערבית) החל מכתה א'.

אוריתמיה- אמנות תנועה ייחודית שצמחה מתוך האנתרופוסופיה בהשראת רודולף שטיינר בתחילת המאה שעברה. האוריתמיה מתייחסת לגוף האדם ככלי, המבטא דרך ריקוד ותנועה במרחב את הצלילים, הצורות והצבעים מהם בנוי העולם והבאים לידי ביטוי בדיבור ומוסיקה.

מלאכת יד- בבית ספר אנתרופוסופי יש משמעות רבה לעיסוק במלאכות היד השונות, כחלק חשוב וחיוני במערכת הלימוד, ותוך התאמה לכשרים ולתודעה של הילד בגילאים השונים. התאמה זו מתייחסת גם לחומרים השונים שבהם עובדים, לאופי העבודה, למטרתה, לאווירה בשעת העבודה ולאופי ההנחיה על ידי המורה.

דרמה- הלימוד בע"פ והחדירה לתוך המשמעויות העמוקות של המחזה, ההקשבה למרחב החברתי עם שאר התלמידים-שחקנים, הנוכחות בתוך הגוף בתנועה ומחוות הדרמתיות, בהירות הדיבור, דרכם התלמיד מפתח את יכולותיו האינדיבידואלים והסוציאלים.

מוזיקה- המוזיקה מהווה חלק בלתי נפרד כמעט בכל שיעור בבי"ס האנתרופוסופי.  בכתות, בשיעור הראשי וכן בשיעורי המקצוע, יילמדו נושאים מרכזיים בעזרת המוזיקה. לוח הכפל בתקופת חשבון, שירי עם בתקופת גיאוגרפיה ותרבויות, שירים בשפות שונות בשיעורי שפות, מוזיקה בשעורי מוזיקה עצמם ועוד.

הוראה תומכת - חינוך אנתרופוסופי הוא במהותו חינוך מרפא. עיקרון זה מאפשר שיפור והטבה לקשיים פיזיים, רגשיים ולימודיים, מעצם השיטות שעליהן הוא מושתת. כלומר, שיטת החינוך רואה עצמה כתורמת לבריאות הילד ולהתפתחותו. הפנייה האינטנסיבית לגוף הפיזי כשער ללמידה, השילוב השוטף והעמוק של אומנות בלמידה, השמירה על ריתמוסים, וההתאמה הייחודית של תוכן הלמידה לשאלות המעסיקות כל גיל - כל אלו מחזקים את הבריאות והאיזון של כל ילד .

מערכת שעות לדוגמה, כיתה ב'